Zmiana rozkładu jazdy pociągów od 29 sierpnia 2021 r.

Drodzy Podróżni, w związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – od 29 sierpnia 2021 r. nastąpi zmiana rozkładu jazdy pociągów. Będzie ona obowiązywać do 6 listopada 2021 r.

UTRUDNIENIA WYNIKAJĄCE Z PRAC MODERNIZACYJNYCH NA WSZYSTKICH TRASACH SZYBKIEJ KOLEI AGLOMERACYJNEJ

Ze względu na wejście w kolejną fazę głównych prac modernizacyjnych realizowanych na obszarze krakowskiego węzła kolejowego związanych przede wszystkim z przebudową stacji Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów i stopniowym przenoszeniem ruchu na nową infrastrukturę, a także z uwagi na długotrwałe ograniczenia w ruchu Słomniki – Miechów spowodowane wymianą sieci trakcyjnej, utrudnienia w ruchu w okresie od września do listopada br. będą dotyczyć w zasadzie wszystkich pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie.


PRZERWA W RUCHU NA TRASIE SKA1 DO WIELICZKI OD 15 X

Najistotniejszą i najbardziej odczuwalną przez podróżnych zmianą w rozkładzie jazdy będzie wprowadzenie przerwy w ruchu na trasie SKA1 na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia w okresie od 15 października do 15 listopada 2021 r. Konieczność wprowadzenia przerwy wynika z prac przy przebudowie stacji Kraków Bieżanów, która czasowo uniemożliwi wjazd na linię kolejową nr 109 prowadzącą do Wieliczki.

Ze względu na skalę utrudnień, a także czas ich trwania w okresie przerwy w ruchu za wszystkie pociągi na ww. odcinku wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA) według specjalnego rozkładu jazdy:

  • zostaną uruchomione dwa rodzaje kursów ZKA – obsługujące wszystkie stacje i przystanku pośrednie dotychczas obsługiwane przez pociąg (z wyjątkiem przystanku Wieliczka Bogucice) oraz szybkie kursy bezpośrednie z Wieliczki do Krakowa Głównego,
  • kursy obsługujące wszystkie stacje i przystanki będą kursować przez cały dzień z częstotliwością co 30 minut,
  • kursy „szybkie” będą kursować w szczytach przewozowych (6:00 - 9:00, 15:00 - 19:00) z częstotliwością co 10 minut, natomiast w pozostałej części dnia co 30 minut.

W trakcie uzgodnień jest możliwość zatrzymywania się szybkich autobusów na wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie oraz honorowanie biletów kolejowych w autobusach wielickiej linii G1 w celu obsługi przystanku Wieliczka Bogucice.

O szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie.


UTRUDNIENIA NA TRASIE SKA2 KRAKÓW – MIECHÓW – SĘDZISZÓW

Od 2 września rozpoczną się prace przy przebudowie sieci trakcyjnej na odcinku Słomniki – Miechów, które skutkują koniecznością zamknięcia jednego z torów na tym odcinku oraz wprowadzenie ograniczeń prędkości, co przełoży się na zdecydowanie mniejszą przepustowość i brak możliwości przejazdu wszystkich dotychczas kursujących pociągów.

W efekcie za większość kursów na tym odcinku uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. W pełnej relacji przejadą kursy przyjeżdżające z Sędziszowa do Krakowa do godziny 7:00, jedna para kursów do i z Kozłowa w popołudniowym szczycie (w tym kurs ok. 15:30 z Krakowa) oraz wieczorne pociągi z Krakowa do Sędziszowa po godzinie 20:00.

Przez cały okres obowiązywania jesiennej korekty rozkładu jazdy bez zmian pozostanie również jednotorowy ruch pomiędzy stacjami Kraków Główny a Kraków Batowice wynikający z przebudowy wiaduktu nad aleją 29 Listopada w Krakowie. W wybrane dni odcinek z ruchem po jednym torze zostanie przedłużony aż do Zastowa ze względu na prace przy budowie wiaduktu północnej obwodnicy Krakowa pomiędzy stacjami Kraków Batowice a Zastów. Przełoży się to na wydłużone postoje pociągów na stacjach Kraków Batowice oraz Zastów.

Również ze względu na liczne zamknięcia torowe na innych odcinkach sieci kolejowej i dużą liczbę pociągów dalekobieżnych pokonujących odcinek Kraków – Miechów – Sędziszów, które zależnie od terminu przyjeżdżają do Krakowa o różnych godzinach, wtórnie większość pociągów SKA2 będzie kursować w kilku wersjach z różnymi godzinami przyjazdów i odjazdów. Prosimy o każdorazowe upewnienie się przed podróżą o godzinie kursowania pociągu w danym dniu.

Ponadto w dniach 18/19 - 21/22 października ze względu na nocną przerwę w ruchu na odcinku Kraków Główny – Zastów pierwsze poranne oraz ostatnie wieczorne kursy na tym odcinku będą obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową.

Szczegóły w tabelach z rozkładem jazdy.


ZMIANY NA TRASIE SKA3 W ZWIĄZKU Z PRZEBUDOWĄ STACJI KRAKÓW BIEŻANÓW I KRAKÓW PŁASZÓW

Ze względu na kolejną fazę przebudowy stacji Kraków Bieżanów i Kraków Płaszów rozkład jazdy dla trasy SKA3 w okresie obowiązywania jesiennej korekty będzie podzielony na dwa zasadnicze okresy – do 14 października i od 15 października. W tym drugim okresie ze względu na proces przenoszenia sterowania ruchem kolejowym na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów na nowe urządzenia znacząco ograniczona zostanie przepustowość odcinka Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów - Podłęże.

Część pociągów z przyczyn technicznych będzie mieć wydłużone postoje na stacjach. Pozostałe z kolei zostaną skierowane drogą okrężną przez stacje Kraków Batowice i Kraków Nowa Huta Za pociągi jadące drogą okrężną uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa obsługująca omijane stacje i przystanki pośrednie na odcinku Kraków Główny – Podłęże.

Ponadto, podobnie jak niemal od początku prac modernizacyjnych, w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:50 - 13:50.

Ze względu na konieczność wykonania szerszego zakresu prac z wyłączeniem ruchu bezpośrednio po rozpoczęciu procesu zmiany systemu sterowania ruchem dodatkowe przerwy w ruchu na powyższym odcinku będą realizowane również w ciągu dnia w okresie 16 - 17 października (sobota - niedziela w godzinach 9:00 - 14:00) oraz w nocy w okresie 15/16 - 21/22 października (22:00 - 5:00). Również w tym wypadku za pociągi na odcinku objętym przerwą w ruchu zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.


SEZONOWA ZMIANA OFERTY - POWRÓT WEEKENDOWYCH POŁĄCZEŃ KRAKÓW – JASŁO

Wraz z początkiem jesiennej korekty rozkładu jazdy ostatnie kursy wykonają wakacyjne połączenia Kolei Małopolskich z Krakowa do Zakopanego (kursuje do 29 sierpnia), z Jasła do Krynicy-Zdrój oraz z Muszyny do słowackiego Popradu (oba ostatni raz pojadą 5 września).

Z kolei na przełomie września i października, wraz z nowym rokiem akademickim, powróci pociąg „Hubal” kursujący z Krakowa do Jasła. Pierwszy niedzielny kurs z Jasła wykona 26 września. W kierunku przeciwnym po raz pierwszy pojedzie zaś w piątek 1 października.

Niestety również w przypadku tego połączenia nie obędzie się bez utrudnień spowodowanych pracami torowymi. Ze względu na prace torowe na odcinku Biecz – Jasło już od 1 października na tym odcinku pociąg zostanie zastąpiony przez autobus. Nie wpłynie to łączny czas podróży jednak dla osób podróżujących z i do Jasła będzie wiązało się z koniecznością przesiadki z pociągu na autobus lub odwrotnie.


MOŻLIWE UTRUDNIENIA

Pomimo dokładania wszelkich starań dla prowadzenia ruchu pociągów zgodnie z  rozkładem jazdy, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja linii kolejowych może powodować opóźnienia pociągów m.in. ze względu na prowadzenie ruchu po jednym torze, a także możliwe usterki urządzeń sterowania ruchem lub rozjazdów, na które Koleje Małopolskie sp. z o.o. jako przewoźnik nie ma wpływu.

Za wszelkie niedogodności, z którymi mogą się Państwo spotkać podczas podróży w związku z prowadzoną modernizacją uprzejmie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Skargi, wnioski i reklamacje dotyczące realizacji przejazdu pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie sp. z o. o. prosimy przekazywać na adres e-mail: pasazer@kolejemalopolskie.com.pl.


 ROZKŁADY JAZDY OBOWIĄZUJĄCE OD 29.08.2021 r.:

-> SKA1 Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko (obowiązuje w okresie 29.08.2021 - 14.10.2021)

-> SKA1 Kraków Główny - Kraków Lotnisko (obowiązuje w okresie 15.10.2021 - 6.11.2021)

-> SKA1 Kraków Główny - Wieliczka Rynek-Kopalnia - zastępcza komunikacja autobusowa (obowiązuje w okresie 15.10.2021 - 6.11.2021)

-> SKA2 Kraków Główny - Sędziszów (obowiązuje w okresie 29.08.2021 - 6.11.2021 - z uwzględnieniem zmian od 8.10.2021)

-> SKA3 Kraków Główny - Tarnów (obowiązuje w okresie 29.08.2021 - 6.11.2021 - z uwzględnieniem zmian od 27.09.2021)

-> Kraków Główny - Tarnów - Nowy Sącz - Krynica-Zdrój (obowiązuje w okresie 29.08.2021 - 6.11.2021 - z uwzględnieniem zmian od 15.10.2021)

-> (Kraków Główny / Nowy Sącz) - Stróże - Jasło (obowiązuje w okresie 29.08.2021 - 6.11.2021 - z uwzględnieniem zmian od 15.10.2021)

-> Muszyna - Poprad-Tatry (obowiązuje w okresie 29.08.2021 - 5.09.2021)

-> Pociąg "Luxtorpeda" Kraków Główny - Zakopane (obowiązuje w dniu 29.08.2021)

Informacja o miejscach zatrzymania zastępczej komunikacji autobusowej

Logo

Koleje Małopolskie sp. z o.o.

ul. Racławicka 56/416
30-017 Kraków

Adres do korespondencji:

ul. Wodna 2
30-556 Kraków

Sekretariat:

tel:. (12) 307 17 14 (7:00 - 15:00)

e-mail: sekretariat@kolejemalopolskie.com.pl

Infolinia:

703 20 20 25 (6:00 - 22:00)

opłata 1,29 zł/min

Logo Województwa Małopolskiego

Partnerzy

Logo e-podróżnik     Logo Jak dojadę     Herb Wieliczkilogo