Samorząd województwa stawia na jakość

- Zależy nam na tym, aby koleją po Małopolsce jeździło się komfortowo, pociągi przyjeżdżały na czas, a pasażerowie byli zadowoleni ze standardu oferowanych usług. Dlatego postawiliśmy na wymianę taboru, zakup własnych, nowoczesnych pociągów do realizacji przewozów regionalnych i powołaliśmy samorządowa spółkę Koleje Małopolskie – podkreśla Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

 

Jak podkreśla marszałek Sowa spółka będzie rozwijać się stopniowo, przewożąc pasażerów na tych liniach, które zostaną wyremontowane, aby świadczy usługi na zadowalającym poziomie. Na początku pociągi pod szyldem spółki Koleje Małopolskie będą jeździły na trasie Kraków-Wieliczka, później linia zostanie przedłużona do Balic, a potem także do Tarnowa i Trzebini. Marek Sowa zaznacza, ze spółka ma zająć się przede wszystkim wożeniem pasażerów w ramach tworzonego systemu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA).

– Chcemy, aby kolej aglomeracyjna stała się ważnym elementem systemu komunikacyjnego regionu. SKA pozwoli znacząco skrócić czas dojazdu do stolicy regionu, ale także ułatwi komunikację między miastami subregionu. Skróci się dojazd do pracy, do szkoły, do urzędu czy do lekarza – zaznacza marszałek Sowa. – Zależy nam także na tym, aby mieszkańcy regionu przesiadali się z własnych samochodów do pociągów, co pozwoli ograniczyć ruch na drogach. Jak podkreśla dodatkową zachętą do tego ma być wsparcie z środków nowego regionalnego programu operacyjnego dla integracji transportu kolejowego z innymi środkami transportu zbiorowego (m.in. wspólny bilet na środki transportu zbiorowego, koordynacja rozkładów jazdy różnych środków komunikacji), systemy Park & Ride oraz węzły przesiadkowe przy stacjach kolei aglomeracyjnej.

Wicemarszałek Roman Ciepiela zaznacza, że po zakończeniu remontów torów, pociągi, które województwo kupuje, będą rozwijać prędkość 160 km/h, a to sprawi, że podróżowanie koleją po Małopolsce stanie się atrakcyjniejsze niż innymi środkami transportu.

Logo

Koleje Małopolskie sp. z o.o.

ul. Racławicka 56/416
30-017 Kraków

Adres do korespondencji:

ul. Wodna 2
30-556 Kraków

Sekretariat:

tel:. (12) 307 17 14 (7:00 - 15:00)

e-mail: sekretariat@kolejemalopolskie.com.pl

Infolinia:

703 20 20 25 (24h)

opłata 1,29 zł/min

Logo Województwa Małopolskiego

Partnerzy

Logo e-podróżnik     Logo Jak dojadę     Herb Wieliczkilogo