Zmiana rozkładu jazdy pociągów od 15 grudnia 2019 r.

Drodzy Podróżni, w dniu 15 grudnia 2019 r. wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy 2019/20. Oznacza to, że zmiany wprowadzane w tym dniu wynikać będą nie tylko z prowadzonych robót torowych, ale również z modyfikacji oferty przewozowej na kolejny rok przez przewoźników i organizatorów przewozów.

UTRZYMANIE STABILNEJ OFERTY PRZEWOZOWEJ

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Małopolskich od 15 grudnia 2019 r. pozostanie bez większych zmian zarówno pod względem obsługiwanych tras, jak również liczby uruchamianych pociągów. Przewozy będą realizowane na tych samych liniach komunikacyjnych co w trakcie mijającego roku:

  • Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia
  • Kraków Główny – Miechów – Sędziszów
  • Kraków Główny – Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój
  • Kraków Główny – Jasło
  • Kraków Główny - Zakopane
  • Muszyna – Poprad-Tatry

Ze względu na wciąż trwające, szeroko zakrojone prace modernizacyjne na obszarze województwa małopolskiego, a w szczególności krakowskiego węzła kolejowego realizowane przez zarządcę infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., możliwości rozszerzenia oferty o większą liczbę połączeń w ciągu 2020 roku będą mocno ograniczone.

ZIMOWE KURSY DO POPRADU ORAZ ZAKOPANEGO

Nowością w rozkładzie jazdy 2019/20 będą zimowe kursy Muszyna – Poprad-Tatry uruchamiane wspólnie z Kolejami Słowackimi w weekendy w okresie od 28 grudnia do 23 lutego.  Na trasy powrócą kolejny raz na sezon zimowy cieszące się duża popularnością przyspieszone pociągi w relacji Kraków – Zakopane, które pozwolą na komfortowy dojazd do stolicy Tatr, zarówno w okresie świąteczno-noworocznym, jak również w okresie ferii zimowych. Z myślą o osobach bawiących się na plenerowej zabawie sylwestrowej uruchomione zostanie również dodatkowe nocne połączenie powrotne do Krakowa.

OD MARCA WIĘKSZA CZĘSTOTLIWOŚĆ POCIĄGÓW NA LOTNISKO

Po ponad dwóch latach utrudnień, zgodnie z zapewnieniami zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., od połowy marca 2020 r. powinna wrócić 30-minutowa częstotliwość pociągów do stacji Kraków Lotnisko. W kolejnych miesiącach z kolei planowane jest częściowa poprawa oferty na trasie z Wieliczki do Krakowa poprzez wprowadzenie dodatkowych kursów pociągów w relacji Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Płaszów – Kraków Olsza w miejsce dotychczasowej zastępczej komunikacji autobusowej.

Do czasu zakończenia prac torowych, które umożliwią uruchomienie tych pociągów, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa w formie zbliżonej do dotychczasowej ze zwiększoną liczbą kursów na odcinku Wieliczka – Kraków. Jednocześnie ze względu na znaczące różnice w czasie przejazdu autobusów w ciągu tygodnia urealniono ich rozkład jazdy wariantując go odpowiednio na dni robocze i weekendy.

KONTYNUACJA PRZERWY W RUCHU NA ODCINKU:

KRAKÓW GŁÓWNY – KRAKÓW PŁASZÓW – KRAKÓW BIEŻANÓW – PODŁĘŻE

W okresach od 16 do 20 grudnia 2020 r. oraz od 7 stycznia do 14 marca 2020 r. w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:45-14:20. Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3. W przypadku połączeń SKA1 oznaczać to będzie zastąpienie kursów pociągów honorowaniem biletów w autobusach i tramwajach uruchamianych przez Miasto Kraków. Z kolei jeśli chodzi o połączenia SKA3 to na odcinku Podłęże – Kraków Główny będą one w tych godzinach obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową zapewniającą dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich na odcinku objętym wstrzymaniem ruchu pociągów.

SKIEROWANIE CZEŚCI KURSÓW SKA3 DROGĄ OKRĘŻNĄ ORAZ DO STACJI KRAKÓW OLSZA

Ze względu na kolejne fazy przebudowy stacji Kraków Główny oraz Kraków Płaszów i związaną z tym ograniczoną dostępność krawędzi peronowych, zmianie ulegnie trasa niektórych pociągów SKA3:

- 4 kursy na odcinku Kraków Główny – Podłęże będzie kursować drogą okrężną przez Kraków Nową Hutę z pominięciem stacji i przystanków na tym odcinku. Przejazd trasą okrężną nie wpłynie negatywnie na łączny czas trwania podróży i poprawi punktualność kursów, ze względu na ominięcie newralgicznego odcinka Kraków Płaszów – Podłęże,

- 1 kurs skończy bieg na stacji Kraków Olsza. Dojazd do i ze stacji Kraków Główny możliwy będzie dzięki honorowaniu biletów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Szczegółowe informacje o zmianach zostały zawarte w tabelach rozkładu jazdy, na stronie przewoźnika oraz w gablotach ogłoszeń na stacjach i przystankach.

MOŻLIWE UTRUDNIENIA

Pomimo dokładania wszelkich starań dla prowadzenia ruchu pociągów zgodnie z rozkładem jazdy, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja linii kolejowych może powodować opóźnienia pociągów m.in. ze względu na prowadzenie ruchu po jednym torze, a także możliwe usterki urządzeń sterowania ruchem lub rozjazdów, na które Koleje Małopolskie sp. z o.o. jako przewoźnik nie ma wpływu.

Za wszelkie niedogodności, z którymi mogą się Państwo spotkać podczas podróży w związku z prowadzoną modernizacją uprzejmie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Skargi, wnioski i reklamacje dotyczące realizacji przejazdu pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie sp. z o. o. prosimy przekazywać na adres e-mail: pasazer@malopolskiekoleje.com.pl.

Rozkłady jazdy obowiązujące od 15.12.2019 r.:

- SKA1 Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko (obowiązuje w okresie 15.12.2019 - 14.03.2020)

- SKA2 Kraków Główny - Sędziszów (obowiązuje w okresie 15.12.2019 - 14.03.2020)

- SKA3 Kraków Główny - Tarnów (obowiązuje w okresie 15.12.2019 - 14.03.2020)

- Kraków Główny - Tarnów - Nowy Sącz - Krynica-Zdrój (obowiązuje w okresie 15.12.2019 - 14.03.2020)

- (Kraków Główny / Nowy Sącz) - Stróże - Jasło (obowiązuje w okresie 15.12.2019 - 14.03.2020)

- Kraków Główny - Zakopane (obowiązuje w okresie 15.12.2019 - 14.03.2020)

- Muszyna - Poprad (obowiązuje w okresie 28.12.2019 - 23.02.2020)

Logo

Koleje Małopolskie sp. z o.o.

ul. Racławicka 56/416
30-017 Kraków

Adres do korespondencji:

ul. Wodna 2
30-556 Kraków

Sekretariat:

tel:. (12) 307 17 14 (7:00 - 15:00)

Infolinia:

703 20 20 25 (24h)

opłata 1,29 zł/min

Logo Województwa Małopolskiego

Partnerzy

Logo e-podróżnik     Logo Jak dojadę     Herb Wieliczki