Zmiany w rozkładzie jazdy od 3 września 2017 r.

23.08.2017

W związku wprowadzeniem przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kolejnej korekty rozkładu jazdy na okres od 3 września do 14 października 2017 r. poniżej przekazujemy informację o najważniejszych zmianach w kursowaniu pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie sp. z o.o.

 SKA 1 Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek

W związku z rozszerzeniem zakresu prac modernizacyjnych na obszarze krakowskiego węzła kolejowego znacząco ograniczona została przepustowość linii kolejowych na odcinku Kraków Bieżanów – Kraków Główny – Kraków Mydlniki. Wskutek tego od 3 września 2017 r. istotnym zmianom ulegnie rozkład jazdy pociągów na trasie SKA 1 Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Lotnisko.

Częstotliwość kursów bezpośrednich w relacji Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Lotnisko zostanie zmniejszona o połowę – pociągi będą kursować co ok. 60 minut.

W miejsce kursów odwołanych zostanie wprowadzona w cyklu godzinnym zastępcza komunikacja autobusowa w dwóch osobnych relacjach:

- Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Główny (z postojami w Wieliczce Park oraz Krakowie Płaszowie),

- Kraków Główny – Kraków Lotnisko (bez postojów na przystankach pośrednich).

Autobusy z Wieliczki w kierunku Krakowa Głównego wyjadą 30 minut po każdej pełnej godzinie w godzinach od 5:30 do 23:30. W kierunku przeciwnym autobusy pojadą o każdej pełnej godzinie od 5:00 do 23:00.

Z Krakowa Głównego do Portu Lotniczego Kraków-Balice autobusy wyjadą o każdej pełnej godzinie od 4:00 do 23:00 zaś z Portu Lotniczego kursy będą odbywać się 30 minut po pełnej godzinie od 4:30 do 23:30.

Ponadto 4 połączenia Kraków Lotnisko – Wieliczka Rynek Kopalnia będą realizowane z przesiadką na stacji Kraków Główny z pociągu na autobus.

Zastępcza komunikacja autobusowa będzie zatrzymywać się w następujących lokalizacjach:

  • Kraków Lotnisko: Przystanek autobusowy przy wyjściu z terminala przylotów
  • Kraków Główny: Pętla autobusowa „Dworzec Główny Wschód”
  • Kraków Płaszów: Przystanek autobusowy „Dworcowa” (ul. Wielicka)
  • Wieliczka Park: Przystanek przy dworcu kolejowym (ul. Dembowskiego)
  • Wieliczka Rynek Kopalnia: Parking przy dworcu kolejowym

Na dole strony załączamy mapki lokalizacji miejsc zatrzymania zastępczej komunikacji autobusowej wraz z ich trasami.

SKA 3 Kraków Główny - Tarnów

Wspomniane wyżej roboty modernizacyjne, choć w mniejszym stopniu, wpłyną również na pociągi kursujące pomiędzy Krakowem a Tarnowem. Podróżni muszą liczyć się z utrudnieniami w postaci zmienionych godzin odjazdów i przyjazdów pociągów a także wydłużonymi postojami wybranych połączeń na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów w oczekiwaniu na mijankę z pociągiem jadącym z kierunku przeciwnego z uwagi na kursowania wszystkich pociągów po jednym torze. Żaden z dotychczas kursujących pociągów nie zostanie jednak odwołany.

Nowe połączenia do Jasła

Od 1 października 2017 r. na zlecenie Województwa Małopolskiego, Koleje Małopolskie sp. z o.o. uruchamia nowe połączenia w relacji Kraków – Jasło – Kraków oraz Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz.

W dniu 1 października inauguracyjny pociąg z Nowego Sącza odjedzie o godzinie 13:30 natomiast w Jaśle pojawi się o godzinie 15:54. Po drodze przewidziany jest 30-minutowy postój (14:45 – 15:15) na stacji Gorlice Zagórzany, gdzie odbędzie się promocja połączenia wśród mieszkańców Gorlic i okolic. Z Jasła do Krakowa pociąg odjedzie o 16:30. Do stacji docelowej pociąg dotrze o 19:05.

W kolejne weekendy pociągi będą kursować według następującego rozkładu jazdy:

- w piątki od 6 października 2017 r. – Kraków Główny odjazd 17:38 – Jasło przyjazd 20:59 oraz Jasło odjazd 21:15 – Nowy Sącz przyjazd 23:04

- w niedziele od 8 października 2017 r. – Nowy Sącz odjazd 14:15 – Jasło przyjazd 16:19 oraz Jasło odjazd 16:30 – Kraków Główny przyjazd 20:05.

Połączenie będzie obsługiwane nowoczesnym i komfortowym pojazdem Newag Impuls wyposażonym w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, wifi, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Niewątpliwą zaletą nowego połączenia będzie cena. Bilet normalny w relacji Kraków – Jasło będzie kosztować 16 PLN. Za bilet studencki (zniżka 51%) podróżny zapłaci zaś jedynie 7,84 PLN.

Przerwa w ruchu na trasie Tarnów – Nowy Sącz

Ponadto z uwagi na prace torowe prowadzone na trasie kolejowej Tarnów – Nowy Sącz na odcinku Tarnów – Kłokowa w dniach od 4 do 18 września 2017 r. za 6 pociągów Kolei Małopolskich kursujących na tym odcinku zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa od Tarnowa do Nowego Sącza i Krynicy.

Szczegółowe informacje o godzinach odjazdów i przyjazdów pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie są dostępne w tabelach z rozkładem jazdy zamieszczonych poniżej, na plakatach w gablotach ogłoszeń na stacjach i przystankach kolejowych oraz na stronie zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – http://portalpasazera.pl

Rozkłady jazdy obowiązujące do 3 września do 14 października 2017 r. (do pobrania)

Logo

Koleje Małopolskie sp. z o.o.

ul. Racławicka 56/416
30-017 Kraków

Adres do korespondencji:

ul. Wodna 2
30-556 Kraków

Sekretariat:

tel:. (12) 307 17 14 (7:00 - 15:00)

Infolinia:

703 20 20 25 (24h)

opłata 1,29 zł/min

Logo Województwa Małopolskiego

Partnerzy

Logo e-podróżnik     Logo Jak dojadę     Herb Wieliczki