Na tle stojącego na peronie pociągu kolei małopolskich od lewej znajdują się prezes Kolei Małopolski Ryszard Rębilas, trzymilionowy pasażer Kolei Małopolskich Dawid Szura, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. Dawid Szura trzyma w rękach pamiątkowy bilet.

Trzymilionowy pasażer Kolei Małopolskich

Trzy miliony pasażerów przewiozły już Koleje Małopolskie. Szacuje się, że pod koniec roku liczba pasażerów przekroczy 5,5 miliona.

10 maja 2016 r. trzymilionowy pasażer otrzymał od marszałka województwa, prezesa portu lotniczego oraz prezesa kolejowej spółki której właścicielem jest Województwo Małopolskie,  pamiątkowy bilet oraz upominki. Trzymilionowym pasażerem został Dawid Szura  z Gorlic.  Regularnie korzysta z usług Portu Lotniczego w Balicach dojeżdżając do lotniska pociągami Kolei Małopolskich. 

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy trzykrotnie zwiększyła się liczba osób korzystających z pociągów Kolei Małopolskich.

Firma rozpoczęła działalność  14 grudnia  2014 r. na trasie Kraków Główny - Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Główny. Pięć miesięcy później przewiozła już pół miliona pasażerów. Po dziewięciu miesiącach upominkami nagrodzono przejazd milionowego pasażera, a po szesnastu miesiącach trzymilionowego pasażera.

We wrześniu 2015 r. został uruchomione połączenie z Wieliczki do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach, a w grudniu 2015 r. z Krakowa Głównego do Miechowa/Sędziszowa. Od grudnia planowane jest uruchomienie trzeciej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej - do Tarnowa. Koleje Małopolskie dysponują 15 nowoczesnymi pociągami typu Acatus Plus. W sądeckim Newagu powstaje kolejnych 13 Impulsów, z których 6 jeszcze w tym roku miałoby obsługiwać połączenie z Krakowa do Tarnowa. Założono, że pociągi będą kursować na tej trasie co 30 minut w godzinach: 4.30 – 9.00 i 14.00 – 19.00, a w godzinach 9.00-13.30 i 19.30 – 23.00 co 60 minut.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pasażerów, Koleje Małopolskie wyposażają swój tabor w urządzenia  medyczne do przeprowadzania zabiegów defibrylacji. Defibrylatory zostały zamontowane w trzech pojazdach, a do końca czerwca zostanie w nie wyposażone kolejne sześć pociągów. Docelowo defibrylatory znajdą się we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich. Sprzęt może pomóc osobom, które w trakcie podróży doznają zatrzymania akcji serca. Małe i bardzo proste w obsłudze urządzenia za pomocą wizualnych lub głosowych komend prowadzą krok po kroku osobę udzielającą pomocy choremu. Z obsługi defibrylatorów został przeszkolony cały personel obsługujący podróżnych.

Zakup defibrylatorów z myślą o bezpieczeństwie pasażerów Kolei Małopolskich współfinasowany został przez PZU S.A. 

Logo

Koleje Małopolskie sp. z o.o.

ul. Racławicka 56/416
30-017 Kraków

Adres do korespondencji:

ul. Wodna 2
30-556 Kraków

Sekretariat:

tel:. (12) 307 17 14 (7:00 - 15:00)

Infolinia:

703 20 20 25 (24h)

opłata 1,29 zł/min

Logo Województwa Małopolskiego

Partnerzy

Logo e-podróżnik     Logo Jak dojadę     Herb Wieliczki