W terminalu Portu Lotniczego od lewej stoją: prezes Kraków Airport Jan Pamuła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak marszałek Małopolski Marek Sowa. Trzymają w rękach nożyczki, którymi przecinają biła wstęgę z napisem: „Terminal pasażerski – oddanie pierwszego etapu inwestycji”.

Nowy terminal lotniczy i nowe połączenie kolejowe do Balic

28 września w Balicach odbyło się otwarcie i poświęcenie nowego terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach oraz oficjalne zainaugurowanie połączenia Kolei Małopolskich na  trasie Wieliczka Rynek Kopalnia  – Kraków Lotnisko.

Połączenie do Balic jest obsługiwane przez spółkę, która należy do samorządu województwa. Jest to pierwsza linia w systemie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Inauguracja nowego połączenia odbyła się wraz z uroczystym otwarciem nowego terminalu na krakowskim lotnisku. Nowy obiekt poświecił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W uroczystościach wzięli udział m.in. minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel, senator Bogdan Klich, wojewoda Małopolski Jerzy Miller, marszałek Małopolski Marek Sowa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, przewodnicząca Sejmiku Urszula Nowogórska, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Kolei Małopolskich Ryszard Rębilas, prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

Minister Maria Wasiak podkreśliła, że otwarcie terminalu i uruchomienia nowego połączenia kolejowego, to przykład dobrej współpracy, której efektem jest zintegrowana infrastruktura: kolejowa i lotnicza. - Pociągi kursują co 30 minut, a ich czas przejazdu to zaledwie 18 minut. Na trasie z Wieliczki do Krakowa odnieśliśmy sukces. Niespełna tydzień temu Koleje Małopolskie przewiozły milionowego pasażera – pokreślił marszałek Sowa. Prezes Pamuła zapewniła, że nowy terminal i nowy przystanek kolejowy, to nie koniec inwestycji w Balicach.

Logo

Koleje Małopolskie sp. z o.o.

ul. Racławicka 56/416
30-017 Kraków

Adres do korespondencji:

ul. Wodna 2
30-556 Kraków

Sekretariat:

tel:. (12) 307 17 14 (7:00 - 15:00)

e-mail: sekretariat@kolejemalopolskie.com.pl

Infolinia:

703 20 20 25 (24h)

opłata 1,29 zł/min

Logo Województwa Małopolskiego

Partnerzy

Logo e-podróżnik     Logo Jak dojadę     Herb Wieliczki